Dla Wilczka

PRAWO GROMADY

Wilczek słucha starego wilka.
Wilczek nie słucha samego siebie.

PRAWO WILCZKA

1. Wilczek myśli najpierw o innych
2. Wilczek ma oczy i uszy szeroko otwarte
3. Wilczek jest zawsze czysty
4. Wilczek zawsze mówi prawdę
5. Wilczek jest zawsze radosny

HASŁO WILCZKÓW

Ze wszystkich sił !

DEWIZA DŻUNGLI

Ja i Ty jesteśmy jednej krwi.

MODLITWA WILCZKA

Panie Jezu, który kochasz nas tak czule,
obdarz nas mocą twojej miłości, abyśmy potrafili kochać,
daj nam radosne serca, zdolne śpiewać o Twoich cudach,
zręczne dłonie, abyśmy mogli służyć,
łagodne spojrzenie, abyśmy mogli nieść pocieszenie.
Spraw, aby nasze uszy były zawsze uważne na Twoje słowa,
pozwól nam żyć jak najlepiej, ze wszystkich sił!
Amen.

MUNDUR WILCZKA

Życie św. Franciszka z Asyżu
1181-1182

Przychodzi na świat w Asyżu jako syn Piotra Bernardone, chciwego i bogatego kupca sukien oraz pani Piki pochodzącej z Francji. Wzrastając, staje się młodzieńcem wesołym, inteligentnym, bardziej próżnym niż przywiązanym do pieniędzy, jest bardzo hojny dla przyjaciół i dla ubogich.

1202

W czasie wojny pomiędzy Perugią a Asyżem próbuje zrealizować swoje marzenie aby zostać rycerzem...  spotyka go los pokonanych.

1203

Po nieudanej przygodzie w roli rycerza spędza ROK W WIĘZIENIU w Perugii.  Ciężko chory wraca do domu.

1204

Długa i tajemnicza choroba,  osłabia jego ciało ale budzi ducha.

1205

Franciszek nie rezygnuje jednak ze swoich ambicji. Wyrusza znów na wojnę, ale w SPOLETO zatrzymuje go pewien SEN. Wraca do Asyżu głęboko zmieniony, z pragnieniem zostania rycerzem Chrystusa. Szuka samotności by móc rozmyślać i medytować. Pewnego dnia spotyka TRĘDOWATEGO, przełamuje się i DAJE MU POCAŁUNEK POKOJU

1205

Szuka miejsc odosobnionych, często przebywa w kościółku SAN DAMIANO. Modląc się przed UKRZYŻOWANYM, słyszy głos, który go woła i zaprasza, aby naprawił zrujnowany kościół.

1206

Nowy sposób życia ściąga gniew ojca, który prowadzi go przed biskupa, aby zmusić by wyrzekł się dziedzictwa i wszystkich dóbr.  FRANCISZEK ROZBIERA SIĘ, Z RADOŚCIĄ  SKŁADA SWOJĄ  UFNOŚĆ W RĘCE OJCA NIEBIESKIEGO.

1206 lato

Posłuszny słowom Ukrzyżowanego, zakłada  habit pustelnika i zaczyna naprawiać kościół św. Damiana , przepowiada także przybycie do niego Ubogich Pań.

1208

24 luty Słuchając Ewangelii ze święta  św. Macieja, postanawia przyjąć dosłownie wskazania, które Chrystus kieruje do Apostołów. Porzuca ubranie pustelnika, wkłada szorstką tunikę, przepasuje się sznurem i boso zaczyna głosić pokutę.

1208

16 kwietnia - Pierwsi towarzysze pragną dzielić z nim to życie. Najpierw Bernard i Piotr...

1209

Papież Innocenty III, upewniony przez sen,  pozwala im rozpocząć głoszenie pokuty.

1212

Niedziela Palmowa W nocy, osiemnastoletnia Klara, szlachcianka z Asyżu, ucieka z domu i dołącza do Franciszka oraz jego towarzyszy w PORCJUNKULI.

1219

Udaje się do sułtana, aby głosić mu Dobrą Nowinę,  ten przyjmuje go z wyszukaną gościnnością.

Ujęty dobrocią Franciszka pozwala mu bez przeszkód odbyć pielgrzymkę po Ziemi Świętej.

1223

GRECCIO- Noc  Bożego Narodzenia Z miłości do dzieciątka Jezus, Franciszek wymyśla szopkę.

1224

15 września Na górze Alwernii ma wizję Ukrzyżowanego Serafina i otrzymuje STYGMATY.

1225

Odwiedza Klarę w klasztorze św. Damiana, ale ponieważ choroba, która go dotknęła, pogarsza się, zatrzymuje się tam i poddaje leczeniu. Niestety bez rezultatów. Pewnej nocy Pan pociesza go w cierpieniu obietnicą życia wiecznego. Następnego ranka układa PIEŚŃ SŁONECZNĄ.

1226

wrzesień Franciszek przeczuwa zbliżające się spotkanie z siostrą śmiercią, poleca się zanieść do Porcjunkuli. W czasie podróży zatrzymuje się, aby pobłogosławić Asyżowi.


Po błogosławieństwie synów każe położyć się nagim na gołej ziemi i oddaje swoją duszę Bogu. Jest wieczór, sobota 3 października.

Jaskółki świętują, towarzysząc jego odejściu z tego świata.

1226

4 październik Ciało Franciszka jest przetransportowane do Asyżu. Gdy kondukt mija kościół św. Damiana,  Klara żegna się z nim po raz ostatni.


Węzły:
WĘZEŁ ZWYKŁY (SUPEŁ)
Jest on stosowany jako stoper, zgrubienie liny. Stosowany do zablokowania linki w otworze. Jeśli jest mocno zaciśnięty jest ciężki do rozwiązania.
WĘZEŁ PŁASKI
Znajduje zastosowanie przy łączeniu dwu lin o zbliżonych średnicach. Nie należy stosować przy silnym obciążeniu, gdyż zaciska się i jest trudny do rozwiązania
WĘZEŁ BABSKI
Nie zaleca się jego stosowania. Jest to nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski. Jest niepewny i ciężki do rozwiazania po zaciśnięciu.
WĘZEŁ SZOTOWY
Typowe zastostowanie to połączenie końca liny z uchem. Węzeł ten jest łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na częste szarpanie oraz o gładkich, śliskich powierzchniach.
WĘZEŁ ÓSEMKA
Często służy jako zgrubienie liny zabezpieczające przed wysunięciem liny z bloku. Używany przede wszytkim na końcach szotów.
WĘZEŁ RATOWNICZY
Węzeł używany jest bardzo często. Służy do zabezpieczenia człowieka w trudnych warunkach. Węzeł się nie zaciska nawet przy bardzo dużym obciążeniu.
WĘZEŁ WYBLINKA
Węzeł stosujemy do zawiązywania linki na linie lub przedmiocie o większej średnicy lub obwodzie. Węzeł ten mocno trzyma, ale też mocno się zaciska i trudno jest go rozwiązać.
WĘZEŁ REFOWY
Podobny do węzła prostego tylko w ostatnim przeplataniu nie przeciągamy końca linki. Stosowany jest w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia.
WĘZEŁ FLAGOWY
Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania i szybki w przypadku rozwiązywania. Konstrukcja tego węzła jest oparta na węźle szotowym.
WĘZEŁ RZUTKOWY
Jest to słaby, tymczasowy węzeł. Słabo zaciśnięty może rozwiązać się sam.
ZWIĄZ WANTOWY
Służy do łaczenia lin o różnych średnicach. Wytrzymuje duże obciążenia. Można go stosować do naprawy zerwanej wanty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz